Polikristal ve monokristal güneş paneli; güneş pillerinin paralel ya da seri bağlanmasıyla oluşur. Solar panels, güneş ışınlarından oluşan fotonlarla elektrik akımını oluşturur. Kullanılan güneş hücrelerine göre solar paneller adlandırılır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi sisteminin temel elemanlarındandır.
Monokristal güneş paneli, monokristal güneş pilleri kullanılarak üretilir ve sınıfında maksimum enerji sağlar. Monokristal güneş hücrelerinin silikon saflığı daha yüksektir, silikon saflığı artışı panel verimliliğini arttırmaktadır. Polikristal güneş paneli, polikristal güneş pilleri kullanılarak üretilir ve sınıfında maksimum enerji sağlar. Güneş enerjisinden elektrik üretimi sektöründe önemli paya sahiptir. Fiyat ve kalite performansına göre tercih edilmesini fazladır.
Tüm alanlardaki güneş enerjisi sistemlerinin en temel ürünüdür. Ev tipi, ticari çatı tipi, arazi tipi ve güneş tarlalarında güneşten elektrik üretimi için son derece kullanımı kolay, bakım maliyeti olmayan bu panellerle en verimli enerjiyi elde edebilirsiniz. Ayrıca taşınabilir türleri ile elektrik olmayan yerlerde, seyyar haldeyken bile elektriğinizi üretip gerekli ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.